SON DAKİKA

Bilecik Tarımında Alternatif Bir Ürün; Rezene

Bu haber 07 Temmuz 2020 - 15:33 'de eklendi ve 90 views kez görüntülendi.

Tarımsal yeniliklerin kadın çiftçiler tarafından öğrenilmesi, uygulanması ve yaygınlaştırılmasının sağlanması amacıyla Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı’nca 2015 yılından itibaren “Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor” programı yürütülmektedir.

Program kapsamında İl Müdürlükleri ve Araştırma Enstitüsü Müdürlükleri işbirliği ile hazırlanarak Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı’na gönderilen projeler değerlendirilerek desteklenmesi sağlanmaktadır.

Bu kapsamda Bilecik İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Eskişehir Geçit Kuşağı Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü işbirliğiyle hazırlanan “Bilecikli Kadınlar Rezene Üretiyor” projesi 2020 yılı yatırım programına alınmış olup Bilecik’te uygulanmaya başlandı.

Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı koordinasyonunda; İl Müdürlüğü ve Eskişehir Geçit Kuşağı Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü işbirliğiyle hazırlanan “Bilecikli Kadınlar Rezene Üretiyor” Projesi kapsamında Merkeze bağlı Alpagut köyünde kadın çiftçilere yönelik eğitim gerçekleştirildi. Büyük ilgi toplayan eğitim farklı köylerden 26 kadın çiftçi ve teknik personeller katılım sağladı. Eskişehir Geçit Kuşağı Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nden gelen hocalar “Rezene Yetiştiriciliği” ile ilgili gerçekleştirdikleri sunum sonrası kadın çiftçilerin soruları yanıtlandı.

“Bereketli topraklarımız yeni bir ürün daha kazanıyor; REZENE”

Ayrıca Alpagut köyünde bulunan 1 dekarlık demonstrasyon alanında bitkiyi yakından görme fırsatı bulan kadın çiftçiler eğitimde aldıkları teorik bilgiyi uygulamalı olarak pekiştirdiler.

Yürütülen bu proje ile tıbbi aromatik bitkilerden Bilecik envanterine bir yenisi daha eklemiş olacak.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz