SON DAKİKA

Yörük Köyü Günüören Kısa Filmi Büyük Beğeni Topladı

Bu haber 05 Ağustos 2020 - 17:04 'de eklendi ve 174 views kez görüntülendi.

Osmanlı Devleti zamanından kalma sivil mimari örneği konaklarını  bozulmadan bugüne kadar taşımış, kültürü ve doğal güzellikleriyle geçmişten geleceğe köprü oluşturan eski ismi Güniviran olduğu bilinen 700 yıllık Yörük köyü Günüören’deki günlük yaşam kısa filme konu olurken, izleyiciler tarafından büyük beğeni topladı.

Daha önceleri Osmaneli Belediyesince turizme kazandırılması amacıyla gündeme gelen Günüören Köyü birçok kez gerek ulusal gerekse de yerel basına konu olmuştu.

Osmanlı Devleti döneminde Ahi Yunus Zaviyesi’ne bağlı ‘Vakıf Köyü’ olarak kurulan Günüören Köyü, geleneksel sokakları ahşap ve kerpiç kullanılarak inşa edilen konakları, doğal güzellikleri ile Yörük kültürünü halen yaşatmaya devam ediyor.

Yeniçağ tarihçisi Doç.Dr. Vedat Turğut’un Osmanlı Devleti’nin Kuruluş Coğrafyasında Vakıflar ve Şehirleşme (16.yy.Bilecik ve Çevresi) kitabında, “Güniviran Köyü’nde bir çiftliğin kadimden vakfiyet üzere tasarruf olunduğu ve “Selatin-i maziyeden gelmeleri” bulunduğu belirtilmiştir ki bu ibare, Osman Gazi döneminde kurulmuş bir zaviye olduğunu düşündürmektedir.” şeklinde bahsedilen köy daha önceleri Osmaneli Belediye’sinin turizm çalışmaları içerisinde yer almış ve köydeki tarihi konaklar Eskişehir Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü tarafından tescillenmişti.

Son yıllarda köylüler tarafından yapılan restorasyon çalışmaları ile ilgi odağı haline gelen Günüören Köyü’ndeki günlük yaşam Osmaneli Belediyesi, Günüören Köy Derneği ve Köy Muhtarlığı’nın ortaklığında ‘Bir Yörük Köyü Günüören’ adıyla çekilen kısa tanıtım filmine konu oldu.

Tescilli konakları, yaşam tarzı ve doğal güzelliklerinin yansıtıldığı kısa tanıtım filmi vatandaşlar tarafından ilgi ile karşılandı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz