SON DAKİKA

BİLECİK ENVANTERİNE YENİ ÜRÜN: “EJDER MEYVESİ”

Bu haber 19 Kasım 2020 - 15:17 'de eklendi ve 47 views kez görüntülendi.

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Bilecik Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı İle birlikte kent envanterine yeni bir ürün daha erkliyor.

İl Müdürü Necmettin Yoldaş ile Bilecik Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şükrü Keskin ile beraberlerindeki heyet Bursa’nın Kestel İlçesinde yetiştiriciliği yapılan Ejder Meyvesi Serasını ziyaret etti. Ziyarette Bursa Pitaya Ejder Meyvesi Nur Fidancılık sahibi Özhan Öztürk yetiştiricilik yaptığı serayı gezdirerek Ejder Meyvesi hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Yetiştirici Öztürk, konuyla ilgili şunları söyledi;

“Mayıs ayından kasım ayı sonuna kadar periyotlar halinde hasadı yapılan, içi beyaz ve kırmızı olmak üzere farklı çeşitleri bulunan, çekirdekleri ile tüketilen pitaya, lezzeti ve farklı görünüşüyle oldukça dikkat çekici bir meyvedir. Çoğunlukla taze olarak tüketilen pitaya meyvesi, yetiştiriciliğinde su, gübre ve ilaç kullanımı, diğer meyve çeşitlerine göre daha az olduğu için, işletme maliyetlerinin düşük olması ve pazarlama sorunu olmaması nedeniyle üretimi cazip hale getirmektedir.

Üretilen ürünler tane olarak gramına göre 15-30 TL arasında değişen fiyatlarla alıcısına ulaşmaktadır.

Emeği ve Harcaması Az, Getirisi ise Oldukça Yüksek Bir Bitki Ejder Meyvesi…

Başlıca Orta ve Güney Amerika, Vietnam, Tayland, Kamboçya gibi ülkelerde yetiştiriciliği yapılan bir bitki olup; Ejder Meyvesi, Pitahaya, Dragon Fruit gibi isimlerle de adlandırılmaktadır.” dedi.

İl Müdürü  Yoldaş ise konuyla ilgili şunları söyledi;

Üreticiler tarafından alternatif ürün olarak değerlendirilebilecek ve maddi getirisi yüksek bir meyve türüdür. İlimizdeki arazilerin küçük alanlardan oluşması sebebiyle birim alandan fazla gelir elde edilmesini sağlayacak ürünlerden biri olan pitayanın yaygınlaşmasıyla birlikte ilimiz ekonomisine katkı sağlayacaktır

İklim koşulları ve bereketli topraklarıyla birçok ürünün yetiştiriciliği yapılan ilimizde 2021 yılı üretim sezonunda Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığımız ile birlikte Ejder meyvesine de yer vermeyi hedeflemekteyiz. Böylece Marmara Bölgesinde tropik meyvelerinde yaygınlaştırılması sağlanacaktır” dedi.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz