SON DAKİKA

ULUPINAR’DA KIRMIZI MEYVELERİN HASADI YAPILDI

Bu haber 24 Eylül 2021 - 14:53 'de eklendi ve 0 views kez görüntülendi.

Bilecik Tarım İl Müdürlüğü’nün ”Bereketli Topraklar Kırmızı Meyvelerle Buluşuyor” projesi kapsamında ”Ahududu” ve ”Böğürtlen” fidanlarını Ulupınar köyünde toprakla buluşmuştu. Bu kapsamda düzenlenen törenle kırmızı meyvelerin hasadı gerçekleştirildi.

Programa Vali Vekili Yunus Fatih Kadiroğlu, İl Genel Meclis Başkanı Osman Yılmaz, İl Kültür ve Turizm Müdürü Serkan Bircan, İl Özel İdaresi Genel Sekreter Yardımcısı Halis Nalbant, Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) Bilecik Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Banu Çiçek Güngördü, İl Müdürü Necmettin Yoldaş ile üreticiler katıldı.

Hasat Programı öncesi açıklamalarda bulunan Vali Vekili Kadiroğlu, şunları söyledi;

”Böyle güzel, verimli toprakları olan geleceği de parlak olan Bilecik’i daha da güzelleştirmek, potansiyelini en iyi şekilde değerlendirebilmek için her alanda çalışıyoruz. Projede emeği geçen başta Sayın Valimiz Bilal Şentürk olmak üzere, herkese teşekkür ediyor, üreticimize hayırlı, bereketli olmasını diliyorum.” dedi.

İl Müdürümüz Necmettin Yoldaş ise, ”Önceki Vali Bilal Şentürk’ün büyük emekleri ile geçtiğimiz yıl Aralık ayında İl Müdürlüğümüzce hazırlanan ”Bereketli Topraklar Kırmızı Meyvelerle Buluşuyor” projesi kapsamında ”Ahududu” ve ”Böğürtlen” fidanlarını Ulupınar köyümüzde toprakla buluşmuştu. 2019 yılında Ulupınar köyünde çiftçi ve sanayici buluşması projesini gerçekleştirdiklerini hatırlatarak, ”Köyümüz model ve örnek bir köy haline geldi. Uygulanan çilek projesi, çiftçilerimize ve üreticilerimize örnek olacak bir proje haline geldi. Birim alanından yüksek verim elde etmemiz için küçük parçalarda daha katma değeri yüksek olan ürünlerin yetiştirilmesi için deneme alanları kuruyoruz ve çiftçimizi bu şekilde yönlendiriyoruz.

2 dekarlık alanda Haritage ahududu çeşidinden 300 adet, Aksu Kırmızısı ahududu çeşidinden 200 adet ve Jumbo çeşit böğürtlenden ise 500 adet fidan dikimiyle gerçekleştirilecek projede modern tekniklerin kullanılması hedefledik. Bu köyde üreticimiz, ailesiyle örnek model ortaya koyuyor. Bizde Gerek Bakanlık nezdinde gerekse İl Müdürlüğümüz tarafından kendilerine destekçi olmaya devam edeceğiz.

Başta bu projede büyük emeği geçen Sayın Valimiz Bilal Şentürk olmak üzere, Vali Vekilimiz Sayın Yunus Fatih Kadiroğlu’na, İl Genel meclis Başkanımız Osman Yılmaz’a teşekkürlerimi sunuyor, Üreticilerimize hayırlı ve bereketli olmasını diliyorum.” ifadelerini kullandı.

 

Sürdürülebilir ulaşım, sağlıklı ve güvenli hareketlilik sloganıyla düzenlenen etkinlik kapsamında Cumhuriyet Meydanında bir araya gelen çocuklar, Bilecik Belediyesi çalışanları ve vatandaşlar, haftanın önemini anlatan aktivitelere katıldı.

Belediye Başkan Yardımcısı Melek Mızrak Subaşı da etkinliğe katılarak, çocuklar ve katılımcılarla fotoğraf çektirdi.

Aynı zamanda Dünya Otomobilsiz Yaşam Günü kapsamında Cumhuriyet Caddesi’nin trafiğe kapatıldığı etkinlik kapsamında Bilecik Belediyesi Bisikletli Zabıta memurları, caddede bisiklet sürdü, vatandaşlarla birlikte yürüyüş yaptı. Etkinlik kapsamında çocuklar ve Bilecik Belediyesi görevlileri voleybol ve sek sek oyunu oynadı.

‘’AMACIMIZ BİSİKLET KULLANIMINI ARTIRMAK HAREKETLİ YAŞAMA DİKKAT ÇEKMEKTİR’’

Bilecik Belediyesi Bisiklet Antrenörü Hakan Yavuz gerçekleştirilen etkinlik hakkında yaptığı açıklamada Bilecik Belediyesi, Kent Konseyi ve Bisikletliler Derneği Bilecik Temsilciliği işbirliğinde güzel ve faydalı bir aktivite yaptıklarını belirterek, şunları söyledi:

‘’Her yıl olduğu gibi bu yıl da Bilecik Belediyesi olarak Avrupa Hareketlilik Haftasını çeşitli etkinliklerle kutladık. Program kapsamında Cumhuriyet Meydanında bir araya geldik. Çocuklara bisiklet kullanımı ve uyulması gereken konular hakkında bilgiler verdik. Daha sonra iki kişilik tandem bisikletlere bindik, Cumhuriyet Caddesini trafiğe kapatarak, voleybol ve sek sek oyunları oynadık. Bilecik Belediyesi çalışanları, Bisikletli Zabıta ekipleri, Kent Konseyi çalışanları  ve vatandaşlar etkinliğe katılarak, güzel bir tablo oluşturdu. Amacımız bisikletin kullanımını artırmak, hareketli yaşama dikkat çekmektir.  Böylece hem çevremizi korumuş oluruz hem de sağlıklı bir vücuda kavuşmuş oluruz’’ ifadelerini kullandı.

Çocuklar, etkinliğe katıldıkları için mutlu olduklarını belirterek emeği geçenlere teşekkür etti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz