SON DAKİKA

Madenciliğin Sorunları Masaya Yatırıldı

Bu haber 30 Temmuz 2019 - 15:47 'de eklendi ve 23 views kez görüntülendi.

Bilecik’te İstanbul Maden İhracatçılar Birliği (İMİB) tarafından ”Türk Madenciliğinde Farkındalık & Uluslararası Marka Yolculuğu” toplantısı gerçekleştirildi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Şeref Kalaycı’nın da katıldığı toplantıda, madenciliğin sorunları ve çözümleri masaya yatırıldı.

İstanbul Maden İhracatçıları Birliğinin koordinatörlüğünde Ticaret ve Sanayi Odası’nda gerçekleştirilen toplantıya Bakan Yardımcısı Kalaycı, Vali Bilal Şentürk, Belediye Başkanı Semih Şahin, Türkiye İhracatçılar Meclisi Maden Sektör Kurulu Başkanı ve İstanbul Maden İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Dinçer, TSO Başkanı Şükrü Keskin, İlçe Belediye Başkanları, İlçe Kaymakamları, Muhtarlar, TSO Meclis üyesi Turgut Özen ve ilgililer katıldı.

Toplantının açılış konuşmasında Türkiye İhracatçılar Meclisi Maden Sektör Kurulu Ve İstanbul Maden İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Dinçer şu ifadelere yer verdi:“ Madenciliğin öteden beri gelen olumsuz algısı, maden yatırımlarını olumsuz etkilemektedir. Gerek ekonomik katkısı ve potansiyelinin aynı zamanda hayatımızdaki yerinin farkında olunması, gerek geçmişte olumsuz uygulamalarla, oluşan negatif sosyal algının bugün yapılan iyi şeyler gelinen profesyonel noktaların anlaşılmasında büyük engel teşkil etmesi sebebiyle kamuoyununa ciddi,planlı şekilde iletişim stratejisiyle anlatılması elzem olmuştur. Bu sebeple tespit edilen illerde siyasi er, oda başkanları, yerel basın, STK’lar, üniversiteler ve kanaat önderlerinin katılımıyla toplantıları gerçekleştirerek Türk Madencilerinin geldiği nokta ve yürüdüğü hedefler anlatarak aynı zamanda  katılımcılardan öneriler alarak Türkiye’ninde yarınlara katkıda bulunmasını amaçlıyoruz.”

Bilecik valisi Bilal Şentürk de ülkede ve Bilecik’te gerek ihracat gerekse istihdam açısından madenin vazgeçilmez sektör olduğunu belirterek, ”Mermerin yanında ilçelerimizde farklı madenler bulunmakta. Madencilik ülkemizde istihdam kapısı demek. Ekonomisi anlamında vazgeçemediğimiz sektör.  Biz istiyoruz ki bu ülkenin zenginliği olan madenleri değerlendirelim.Hem yatırımcı açısından hem de orada yaşayanlar açısından maksimum dengeyi tahsil etmek bizim amacımız.” diye konuştu.

Bakan Yardımcısı Kalaycı, Ticaret ve Sanayi Odasında, İstanbul Maden İhracatçıları Birliğince düzenlenen ”Türk Madenciliğinde Farkındalık & Uluslararası Marka Yolculuğu” toplantısında, ülkenin maden potansiyeli açısından zengin bir ülke olduğunu belirterek, 60 çeşit madenin ticaretinin yapıldığını söyledi.

Türkiye’de bor, krom, kömür, altın, gümüş, mermer, zolyum ve kil gibi madenlerin bazılarının dünya sıralamasında ilk sırada yer aldığını ifade eden Kalaycı, ”Bir çalışmamız var iki yıl içinde bitecek. Bakanımız müjdeyi verecektir, Balıkesir’de ”Bor Karbür” fabrikası için Çinlilerle çalışılıyor, 2 yıl içinde bitecek ve faaliyete geçecektir. Saydığımız madenleri parasal değeri ne kadardır? dediğimiz zaman trilyon dolarla ifade ediliyor. Eğer bunu çıkarıp değerlendiremediğimiz zaman yer altında kalmış oluyor. Bizim görevimiz madenleri çıkarıp ekonomiye kazandırmak. Evet bu madenlere sahibiz ama bu madenlerin gayri safi milli hasılamızda payı ne kadar sadece yüzde 1,2 civarında. İstenilen seviyede değil.” dedi.

Ekonominin en büyük döviz açıklığı probleminin bulunduğunu ifade eden Kalaycı, şöyle konuştu:

”Yani döviz giderlerimiz fazla gelirlerimiz az. Madencilikle ilgili 2018 yılında ne kadar döviz harcamışız? ne kadar para ödemişiz? 29 milyar dolar ödemişiz, ne kadar kazanmışız 7 milyar dolar. Yani açık 22 milyar dolar. Döviz giderimiz fazla gelirimiz az. Döviz fiyatları arttığı zaman buna bağlı olarak, enflasyon artıyor, buna bağlı olarak faiz artıyor, buna bağlı olarak istihdam geriliyor ve azalıyor, şehir azalıyor, ülkede refah azalıyor. Demek ki madenler bizim cari açığımızın kapanmasında önemle üzerinde durmamız ve desteklememiz gereken bir sektör. O kadar madenimiz var ama yer altında yattığı zaman bir şeye yaramıyor. Niye potansiyeli kullanamıyoruz. Madencilik çok riskli bir sektör her aşamada desteye ihtiyaç duyan bir sektör. Biz bu desteği her zaman madencilik sektörüne vereceğiz.”

Toplantı, Türkiye İhracatçılar Meclisi Maden Sektör Kurulu Başkanı ve İstanbul Maden İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Dinçer,  Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Murat Halit Durceylan, Çevre Mühendisi Ersin Binat ve MTA Genel Müdür Yardımcısı Akan Gülmez’in verdiği panel ile devam etti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.