SON DAKİKA

Osmaneli’nde Ağaç Katliamı

Bu haber 07 Kasım 2019 - 13:10 'de eklendi ve 15 views kez görüntülendi.

Son dönemde arttan ağaç katliamlarından bir yenisine de Osmaneli’nde rastlandı. Osmaneli Belediyesi’nin ağaçlandırma çalışmaları kapsamında dikmiş olduğu çam ağaçları kimliği belirsiz kişilerce yakıldı.

“10 bin çınar ağacı diktik”

Osmaneli Belediye Başkanı Münür  Şahin ağaç katliamları sonrasında açıklamalarda bulundu. Başkan Münür Şahin göreve geldikleri günden itibaren 160 bin ağaç diktiklerini ifade ederken bu ağaçların 10 bin adedinin çınar ağacı olduğunu söyledi. Şahin, “Osmaneli Belediyesi olarak göreve geldiğimiz 2014 den bu yana 160.000 adet yetişkin ağaç diktik. Özellikle de tarihi değerimizi yansıttığı için çınar ağacına özel önem veriyoruz. Sadece 2019 yılının ilk ekim döneminde 10.000 adet çınar ağacı diktik. Tarım ve Orman Bakanlığından proje ile sağladığımız yetişkin ağaçlar, Yalova Tarım AŞ’nin hibe olarak verdiği ağaçlar ve diğer kanallardan ücretsiz olarak temin ettiğimiz ağaçları toprakla buluşturduk.Osmaneli parkları ve bu parklarda, caddelerinde yer alan ağaçlarla yeşil bir görünüme kavuştu” dedi.

“İnsan demeye bile dilim varmıyor”

Başkan Münür Şahin diktikleri ağaçları korumak için büyük önem verdiklerini fakat buna rağmen kendini bilmez kişi ya da kişilerce ağaçların katlettiklerini söyledi. Şahin, “Osmaneli Belediyesi olarak bu kadar önem verdiğimiz ağaçları korumak için büyük caba harcıyoruz. Ancak maalesef insan bile demeye dilimizin varmadığı sapıklar özellikle Sakarya Nehri kıyısında diktiğimiz yetişkin ağaçları kırarak, keserek ateş yakmak, mangal yapmak için katlediyorlar. Bu sapıklar bazen çevreci geçinip olmadık şikayette bulunup çalışanlarımızı da meşgul ediyorlar. Osmaneli halkı yeşile duyarlı. Ama bu sapkınlarla mücadelede daha güçlü çaba göstermek zorundayız” ifadelerini kullandı.

“Hep birlikte mücadele vereceğiz”

Ağaç katillerine karşı mücadele edeceklerini ifade eden Şahin bu mücadelede Osmaneli halkının da kendilerini yalnız bırakmayacağını söyledi. Şahin, “Allah sizin gibi sapıkları ıslah etsin diliyoruz. Osmaneli bu sapıklara gereken dersi verecektir. İçimizden çok daha ağır düşünceler geçiyor ama ifade edemiyoruz. Bizler için çok değerli olan ağaçları korumada Osmaneli halkının yanımızda olduğunu biliyoruz. Hep birlikte ağaç düşmanı sapıklarla mücadeleye devam edeceğiz” şeklinde ifade etti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz