SON DAKİKA

İŞÇİLER HAKLARINI ARAMAK İÇİN SOKAĞA DÖKÜLDÜ

Bu haber 11 Ocak 2020 - 11:58 'de eklendi ve 8 views kez görüntülendi.

DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası’nda örgütlü Demisaş ve Mefro Wheels işçileri MESS ile süren Toplu İş Sözleşmelerinin sonuçsuz kalması sonrasında Belediye Sosyal Tesisleri Çay Bahçesi önünde bir araya eylem gerçekleştirdi.

Çalıştıkları firmalardan mesai bitiminin ardından yürüyüş ve sloganlar ile Belediye Sosyal Tesisleri Çay Bahçesi önünde bir araya gelen işçiler basın açıklaması yaptı. İşçiler adına basın açıklamasını yapan Birleşik Metal İş Sendikası Genel Sekreteri Özkan Atar, işçilerin haklarını sonuna kadar savunacaklarını dile getirdi.

Metal işçilerinin gerçekleştirmiş olduğu eyleme, Cumhuriyet Halk Partisi, Vatan Partisi, Atatürkçü Düşünce Derneği ve Petrol-İş Sendikası da destek verdi.

 

“Biz o gayri meşru davranışlara pabuç bırakmayız”

Genel Sekreter Atar, metal işçilerinin işverenlerden taleplerini ve işçilerin alın terinin karşılığını istediklerini dile getirdi. Genel Sekreter Atar, “Metal işçilerinin işverenlerden talepleri onların alın terinin karşılığıdır. Biz bu taleplerde bulunuyorken, fabrikalara yaptırdığımız devasa karların, üretimlerin karşılığını istiyoruz ve  hakkımızı almak için ne gerekiyorsa yapacağız. Diğer taraftan bizim önümüzü gayri meşru yöntemlerle kesmeye çalışırsanız biz o gayri meşru davranışlara pabuç bırakmayız. Metal işçileri grev haklarını gerektiği yerde ve gerektiği zamanda kullanır, sizi  o kararları aldığınıza pişman etmesini bilirler” ifadelerini kullandı.

“Sefalet ücreti teklifine karşı eylememizi gerçekleştirdik”

Haftalık eylem programları ile birlikte eylemlerini devam ettiklerini dile getiren Genel Sekreter Atar, “Bugün fabrikalarda yapılan bu sefalet ücreti teklifine karşı eylememizi gerçekleştirdik. Üretimden gelen gücümüzü kullandık. Önümüzdeki haftalar içerisinde de o program doğrultusunda mücadelelerimizi eksiksiz ve disiplinli bir şekilde sürdürmeye devam edeceğiz” dedi.

“Sahte enflasyon rakamlarıyla milyonlarca insanı sefalete mahkum ettiler”

Gebze’de, Bilecik’teki işçilerinde katılımı ile büyük bir miting gerçekleştireceklerini dile getiren Genel Sekreter Atar, aynı şekilde Bursa’da da büyük bir işçi gösterisi yapılacağını dile getirdi. Genel Sekreter Atar, “Önümüzdeki bu mücadeleyi adım adım büyüterek yolumuza devam edeceğiz. Ben buradan söylüyorum, 2019 yılında kamu sözleşmelerinde yüzde 8 zamla Toplu İş Sözleşmelerini bitirdiler. Diğer taraftan memurları hakem kuruluna göndererek yüzde 6 ile Toplu İş Sözleşmeleri bitirdiler. Emeklilere, memurlara yüzde 6 gibi, sahte enflasyon rakamlarıyla milyonlarca insanı sefalete mahkum ettiler” şeklinde konuştu.

TÜİK’in kendisinin bile inanmadığı açıklanan enflasyon rakamlarına inanan bir tane insan var mı içimizde? Diye soran Genel Sekreter Atar, “Milyonlarca insana bu sefalet ücretlerini bir şekilde dayattılar, Ağustos ve Eylül ayında İMF’nin patronları geldi. Onların önüne ekonomik reçeteleri koydular ve siyasi iktidarda onların önüne koymuş oldukları bu reçeteleri hayata geçirmeye başladı. Şimdi 130 bin metal işçisi bu reçeteleri hem kendisi için, hem çocukları hem geleceği için yırtıp çöpe atarak haklarının karşılığını alacaktır” ifadelerine yer verdi.

“Biz grevi en son çare olarak hayata geçirmeyi düşünürüz”

Genel Sekreter Atar, resmi arabulucunun raporunu beklediklerini dile getirerek, “Yüzdük yüzdük kuyruğuna geliyoruz. O çarkların elimizde duracağı günler yaklaşıyor. Bizim amacımız grev yapmak falan değil, biz grevi en son çare olarak hayata geçirmeyi düşünürüz amacımız masa başında hakkımızı alabileceğimiz bir Toplu İş Sözleşmesini yapabilmek eğer ki, bizi mecbur bırakırlarsa grevde yaparız. Önümüzdeki günler bu ülke çok büyük mücadelelere sahne olacaktır” dedi.

Gerçekleştirilen eylem boyunca işçiler, “Birleşe birleşe kazanacağız, inadına sendika inadına DİSK, Geliyor genel grev geliyor, Sadaka değil toplu sözleşme, Patronlara kul köle olmayacağız, İsçilerin birliği sermayeyi yenecek” sloganları ile kendilerini ifade etmeye çalıştılar.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.